Lolek i jego rodzina

Na Mokotowie rusza pierwsze w Polsce przedszkole założone przez absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Chcemy uczyć w duchu Jana Pawła II najmłodszych – mówią.

 

–  „Lolek” – tak wołano na małego Karolka, który kiedy dorósł został papieżem – tłumaczy 3-letniemu Piotrusiowi mama. Od 1 września razem z innymi maluchami Piotruś rozpocznie naukę w pierwszej w Polsce placówce przedszkolnej utworzonej przez absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której będzie patronował święty papież. Jeśli pomysł się powiedzie, tego typu placówki powstaną w innych miastach Polski.

 

Papieskie wartości

Punkt przedszkolny „Lolek” mieści się przy ul. Kalatówki 26, nieopodal Królikarni, w domu użyczonym przez siostry służebniczki. Pomysł, by otworzyć placówkę w duchu papieża-Polaka kiełkował w sercach byłych stypendystów Dzieła już dawno. – Dzięki pomocy finansowej zdobyliśmy nie tylko wymarzone wykształcenie, ale mieliśmy okazję poznać bliżej nauczanie Ojca Świętego. Wartości, którymi żył, chcemy teraz przekazać najmłodszym – mówią.

 

Dlatego oprócz postawy programowej (zajęć z m.in. rytmiki, gimnastyki czy j. angielskiego), zajęć z psychologiem, logopedą, dramy, czy bajkoterapii, maluchy będą poznawać wartości takie jak prawda, uczciwość, odwaga, współżycie w grupie, odpowiedzialność, szacunek, szczęście, mądrość, przyjaźń, miłość czy piękno. Okazji do poznania samego Lolka będzie wiele. O tym, że Karol lubił jeździć na nartach i śpiewać „Barkę” maluchy dowiedzą się już w ostatnią sobotę sierpnia – (29.08 o godz. 11) – podczas rodzinnego „Pikniku z Lolkiem”. W przedszkolu zawiśnie papieski portret, będzie kącik dedykowany Ojcu Świętemu.

 

– O świętym papieżu będziemy opowiadać przy okazji liturgicznego wspomnienia, świąt czy Dnia Papieskiego, maluchów nauczymy także modlitwy za jego przyczyną – mówi Beata Tkaczyk-Ozimek, dyrektorka placówki.

 

Rodzina atmosfera

Grupa przedszkolna liczyć będzie maksymalnie 15 dzieci w wieku 3-5 lat. – Chcemy pracować z każdym z maluchów indywidualnie, odkrywając jego talenty – wyjaśnia dyrektorka. Tym, co wyróżnia „Lolka” od innych placówek, będzie także ścisła współpraca z rodzicami i ciepła, rodzinna atmosfera.

 

– Przedszkole w swoim założeniu ma wspierać, a nie zastępować rodziców. Zależy nam także na tym, by nauczanie Jana Pawła II przeniknęło do rodzin, by powstało środowisko skupione wokół naszych placówek – mówi Beata Tkaczyk-Ozimek. I dodaje: Cztery razy do roku będziemy organizować w przedszkolu rodzinne Msze św.

 

Kadrę tworzą w znacznej mierze absolwenci Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zrzeszeni w Stowarzyszeniu Absolwentów Dzieło. – Dla mnie najważniejszy jest spokój ideowy. Wiem, że oddaję dziecko w ręce osób, które żyją wiarą. Chciałabym, żeby w przyszłości powstały nie tylko przedszkola, ale i szkoły w których obecne są papieskie wartości – mówi Lucyna Zbierska, mama Piotrusia.

 

Żywy pomnik

– Przedszkole „Lolek” to pierwszy tego typu projekt Stowarzyszenia Absolwentów. Jeśli się powiedzie, podobne placówki powstaną w innych miastach Polski. Już dostajemy zapytania z Legnicy, Krakowa czy Wrocławia – mówi ks. Jan Drob, prezes Fundacji. I wyjaśnia, że ogólnopolska sieć placówek jest możliwa, gdyż od momentu powstania Dzieła, studia ukończyło ponad 800 stypendystów, a w trakcie nauki na uczelniach wyższych jest ponad 1250 studentów będących pod opieką Fundacji. W samej Warszawie studiowało w tym roku 254 stypendystów.

 

– To jest ogromny potencjał. Wśród absolwentów mamy przedstawicieli przeróżnych zawodów od pedagogów, lekarzy, psychologów, po rehabilitantów, lingwistów czy aktorów. Stypendystami są także księża czy siostry zakonne – wymienia ks. Jan Drob.

 

Wielu z nich już zaangażowało się w powstanie placówki – dekorując wnętrza, roznosząc ulotki, wykonując prace remontowe czy ogrodowe. – Wszyscy czujemy się odpowiedzialni za ten projekt. W przyszłości być może poszerzymy ofertę o naukę j. włoskiego, portugalskiego czy chińskiego, naukę tańca czy gry na instrumentach. Będziemy także organizować spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów i osobami duchownymi – mówi Beata Tkaczyk-Ozimek.

 

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała w 2000 r., by promować nauczanie Jana Pawła II. Jednym z filarów działalności Fundacji jest program stypendialny skierowany do niezamożnych dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi. – Darczyńcy mogą być dumni, że „żywy pomnik” Jana Pawła II będą tworzyć także rodziny – mówi ks. Jan Drob.

 

Kontakt i zapisy: Beata Tkaczyk-Ozimek, tel. 609-196-502, beata.tkaczyk@przedszkolelolek.pl. Punkt przedszkolny „Lolek”, ul. Kalatówki 26

02-702 Warszawa, www.przedszkolelolek.pl

FB: Punkt Przedszkolny „Lolek”

 

Agata Ślusarczyk

 

Tekst „Lolek i jego rodzina” ukazał się w 35 numerze warszawskiego Gościa Niedzielnego